czwartek, 29 października 2009

Sprawozdanie z otwartego spotkania w Goldex Poldex. Wojciech Szymański .

27. października o godzinie 18.00 w siedzibie Goldex Poldex na Podgórzu odbyło się otwarte dla wszystkich zainteresowanych spotkanie, na którym obecni byli inicjatorzy Listu otwartego do Prezydenta Miasta Krakowa, w tym składający go dzień wcześniej Marta Deskur i Wilhelm Sasnal.

Po zrelacjonowaniu przebiegu spotkania z Prezydentem, na którym z zainteresowaniem zostały przyjęte nasze postulaty, Wilhelm Sasnal opowiedział o propozycji złożonej przez prof. Jacka Majchrowskiego, w myśl której sygnatariusze Listu mieliby zaproponować mu listę ekspertów mogących wejść do rady programowej powtającego Muzeum Sztuki Współczesnej i Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”.

W trakcie dyskusji na temat propozycji Prezydenta, jej uczestnicy uzgodnili, że nie dysponują społecznym przyzwoleniem, które legitymizowałoby przygotowanie takiej listy. Większość uczestników spotkania podkreślała, że zgromadzone pod Listem Otwartym (ciągle można wyrażać poparcie inicjatywy na stronie www.obieg.pl) podpisy nie upoważniają ani inicjatorów, ani zgromadzonych w Goldex Poldex do wykorzystywania zaufania sygnatariuszy w ten sposób. W Liście bowiem postawione zostały dwa postulaty:

1. Zapoznanie opinii publicznej z działaniami Miasta wobec obu placówek, transparencja owych działań.
2. Rozpisanie otwartych i rozstrzyganych przez ekspertów konkursów na stanowiska dyrektorskie.

Wobec tego została podjęta decyzja o zorganizowaniu otwartej debaty publicznej, która zajmując się postulatem drugim, swoją formą spełni postulat pierwszy. W celu rzetelnego przygotowania się do niej, postanowiono, że Wilhelm Sasnal i Marta Deskur poproszą Miasto o przekazanie Statutu Muzeum Sztuki Współczesnej i innych niezbędnych dokumentów.
Postanowiono, że na debatę zostaną zaproszeni eksperci, np. dyrektorzy najważniejszych instytucji muzealnych w kraju, a także przedstawiciele: krakowskich środowisk twórczych, Uniwersytetu oraz władz Miasta.

Wierzymy, że właśnie taka debata będzie pomocą dla Prezydenta i dzięki niej może zostać wyłonione ciało doradzające w kwestiach proceduralnych.

Po zakończeniu spotkania Wilhelm Sasnal poinformował o podjętych decyzjach Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, Filipa Berkowicza, który zgodził się przekazać Statut Muzeum.

Chcielibyśmy także odnieść się do wypowiedzi p. Berkowicza, która znalazła się w tekście Doroty Jareckiej Artyści chcą współdecydować o muzeum w Krakowie we wczorajszym wydaniu „Gazety Wyborczej”, z której wynika, iż „sygnatariusze listu mają w tym tygodniu przedstawić prezydentowi propozycje osób, które mogłyby wejść do rady programowej Muzeum Sztuki Współczesnej”. Zgromadzeni na spotkaniu w Goldex Poldex nie podjęli decyzji w tej sprawie, obawiając się, iż wskazanie ekspertów mogłoby zostać poczytane jako zajmowanie określonego stanowiska w sprawach personalnych.

Jeszcze raz podkreślamy, że nie chodzi nam o personalia, tylko o jasne i przejrzyste procedury wyboru osób na jedne z najważniejszych dla kultury Krakowa stanowisk. Świadczy o tym także i to, że na spotkanie w Goldex Poldex zaproszona została aktualna dyrektorka Bunkra Sztuki, dr Maria Anna Potocka, o której personalne zaatakowanie zostali przez niektórych posądzeni inicjatorzy Listu otwartego.

Inicjatorzy powstania Listu oraz spotkania w Goldex Poldex nie zgadzają się z tekstem Katarzyny Janiszewskiej zatytułowanym Kraków: cała Polska atakuje Majchrowskiego, który ukazał się wczoraj w wydaniu internetowym „Gazety Krakowskiej”. Po pierwsze bowiem List nie jest wymierzony w kogokolwiek, w tym prof. Jacka Majchrowskiego, a jego autorom najdalej jest od ataków personalnych. Po drugie, nieprawdziwa jest informacja zawarta w tekście, wedle której „Jacek Majchrowski jednak bardzo zdawkowo skomentował zawarte w liście postulaty jawności polityki kulturalnej i przeprowadzenia konkursów na dyrektorów”. O zainteresowaniu Prezydenta świadczy szybkie i życzliwe przyjęcie Marty Deskur i Wilhelma Sasnala, a także bezproblemowe przekazanie Statutu Muzeum Sztuki Współczesnej.

O dalszych działaniach Inicjatywy oraz o przygotowywaniu otwartej publicznej debaty będziemy informować na bieżąco.

Brak komentarzy: