środa, 23 czerwca 2010

Odpowiedz z UMK Wydziału Kultury - dotyczy uchybień regulaminowych Konkursu na Dyrektorea Bunkra Sztuki 2010

łłłłłłł



KD-03.4015-22-14/2010 Kraków, 21.06.2010 r.


Dotyczy: konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie





Szanowna Pani
Marta Deskur
Komitet Obywatelski
na rzecz Przejrzystości
w Polityce Kulturalnej Krakowa
Al. Krasińskiego 19/2
31 – 111 Kraków




Bardzo dziękuję Komitetowi Obywatelskiemu na rzecz Przejrzystości w Polityce Kulturalnej Krakowa za żywe zainteresowanie konkursem na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie.
W odpowiedzi na pytania i wnioski zawarte w Państwa piśmie w sprawie organizacji wspomnianego wyżej konkursu pragnę poinformować, iż został on przygotowany ściśle na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z późn. zm.), zwanej dalej Ustawą oraz wykonawczego Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury (Dz. U. z 2004 r. Nr 154 poz. 1629), zwanego dalej Rozporządzeniem. Sposób wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury określa art. 16 Ustawy. W przypadku miejskiej instytucji kultury - Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, która w Rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 19 października 2004 r. w sprawie ustalenia listy samorządowych instytucji Kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu (Dz. U. z 2004 r. Nr 242 poz. 2422) została wpisana na listę instytucji, w których obowiązuje konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora, ustawa przewiduje jeszcze możliwość zwrócenia się przez organizatora do ministra właściwego do spraw kultury o wyrażenia zgody na powołanie dyrektora bez przeprowadzenia konkursu (art. 16 ust. 3). Prezydent Miasta Krakowa nie skorzystał z tej możliwości właśnie z uwagi na postulowaną przez Państwa przejrzystość wyboru dyrektora Bunkra Sztuki i ogłosił konkurs na to stanowisko (Zarządzenie Nr 811/2010 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 15 kwietnia 2010 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie).
W świetle obowiązujących przepisów prawa konkurs jest formą wyboru kandydata na stanowisko dyrektora dającą największą możliwość zaprezentowania się osobom kandydującym oraz dającą członkom komisji konkursowej możliwość debaty nad przedstawionymi koncepcjami programowymi, organizacyjnymi i finansowymi zarządzania instytucją. Ustawodawca nie przewiduje innej formy wyboru, która obejmowałaby publiczną dyskusję nad poszczególnymi kandydaturami. Przywołany przez Państwa art. 15 ust.1 Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej dotyczy sytuacji po dokonaniu wyboru kandydata a przed jego powołaniem. Wtedy organizator zwraca się o opinię właściwych związków zawodowych działających w danej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Oznacza to, że po dokonaniu wyboru kandydata na stanowisko dyrektora Bunkra Sztuki komisja konkursowa rekomenduje go Prezydentowi Miasta Krakowa, a ten przed powołaniem dyrektora zwróci się do wspomnianych organizacji o opinię, przy czym opinia ta nie jest dla Prezydenta wiążąca.
Skład komisji konkursowej określa art. 16 ust. 4 Ustawy i przewiduje on powołanie do komisji oprócz trzech przedstawicieli organizatora, dwóch przedstawicieli ministra właściwego do spraw kultury (wskazanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), dwóch przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych działających w danej instytucji kultury oraz dwóch przedstawicieli stowarzyszeń zawodowych lub twórczych właściwych za względu na zakres działania tej instytucji. Jest to zgodne z Państwa postulatem i w przypadku omawianego konkursu na dyrektora Bunkra Sztuki, w komisji konkursowej zasiądą przedstawiciele Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Fotografików wskazani przez prezesów zarządu Okręgu Krakowskiego. W najbliższych dniach Prezydent Miasta Krakowa podpisze Zarządzenie w sprawie powołania Komisji Konkursowej w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Powyższym zarządzeniem zostanie ustalony skład osobowy komisji oraz Regulamin Pracy Komisji Konkursowej. Pragnę podkreślić, iż w mojej ocenie proponowane osoby wchodzące w skład komisji cechują się wysokim poziomem kompetencji oraz gwarantują fachowość przeprowadzenia konkursu. Odpowiadając na Państwa postulat dotyczący zaproszenia przedstawiciela Komitetu do pracy w komisji informuję, że w związku z przywołanym wyżej art. 16 ust. 4 Ustawy nie jest to możliwe, gdyż Komitet Obywatelski nie jest stowarzyszeniem czy związkiem twórczym a grupą nieformalną.
Zgodnie z § 5 ust 1 pkt. 1 Rozporządzenia do zadań komisji konkursowej należy „określenie kryteriów oceny przydatności kandydata” stąd warunki określone w ogłoszeniu o konkursie są ogólne i zgodne z praktyką stosowaną przy ogłaszaniu tego typu konkursów.
Odpowiadając na Państwa wątpliwości interpretacyjne dotyczące poszczególnych warunków, jakie musi spełnić osoba przystępująca do konkursu, uprzejmie informuję, iż 3 letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych obejmuje także, oprócz pełnienia funkcji kierowniczych w instytucjach kultury, sprawowanie funkcji kuratorskich dużych wystaw oraz prowadzenie działalności gospodarczej w dziedzinie kultury (np. prowadzenie galerii sztuki). Staż ten należy udokumentować przedstawiając np. świadectwa pracy, zaświadczenie o pełnieniu funkcji kierowniczych czy o prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie kultury. Kandydat powinien przedstawić również wykaz zrealizowanych projektów, artykułów, publikacji itp. dokumentujący dorobek w zakresie prezentacji sztuki a w szczególności przygotowanych i zrealizowanych wystaw. Wykaz ten będzie również zaświadczał w pewien sposób o doświadczeniu kandydata w kierowaniu zespołem i zarządzaniu projektami oraz poświadczał zdolności organizatorskie. Znajomość podstawowych przepisów prawnych dotyczących organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej nie wymaga chyba wyjaśnienia. Kandydat na dyrektora powinien dysponować wiedzą na jakich podstawach prawnych opiera się funkcjonowanie instytucji, którą ma zamiar kierować. Wiedza ta może być sprawdzana w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Ponieważ Bunkier Sztuki jest instytucją, która z mocy prawa jest zobowiązana do stosowania ustawy o finansach publicznych oraz prawa zamówień publicznych, wydaje się zasadne, żeby osoba przystępująca do konkursu posiadała elementarną wiedzę na temat tych aktów prawnych. W kwestii poświadczenia stanu zdrowia kandydat zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia o stanie zdrowia pozwalającym na pracę na stanowisku kierowniczym. Poświadczenie znajomości języka obcego przez osobę kandydującą następuje poprzez jej oświadczenie lub przedłożenie stosownych zaświadczeń ze zdanych egzaminów. W celu udokumentowania wykształcenia wyższego z zakresu sztuk plastycznych lub organizacji i zarządzania należy przedłożyć kopie stosownych dyplomów.
Organizację i tryb przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji Kultury określa Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. Zawiera ono również sposób ogłaszania konkursu i w przypadku Bunkra Sztuki w § 3 ust. 2 pkt. 2 nakłada na organizatora obowiązek zamieszczenia ogłoszenia w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym i jednym regionalnym. Ogłoszenia te ukazały się: 28.04.br w ogólnopolskim wydaniu Gazety Wyborczej oraz 30.04.br. w Tygodniku Grodzkim publikowanym w dodatku lokalnym Gazety Wyborczej. Ponadto konkurs został ogłoszony w dniu 30 kwietnia na stronie głównej i na stronie działu kultura Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa. W związku z zapisami § 3 ust 3 i 4 Zarządzenia Nr 811/2010 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 15 kwietnia 2010 r. oraz przedstawionymi powyżej datami termin złożenia wniosków konkursowych upływa w dniu 29 czerwca o godz. 15.30.
Przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami planowane jest w pierwszej połowie lipca.
Zgodnie z zapisami § 3 ust 7 Zarządzenia Nr 811/2010 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 15 kwietnia 2010 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie konkurs prowadzony jest w języku polskim.
Dodatkowo wyjaśniam, iż ogłoszenie o konkursie nie przewiduje podania dopiero po dwóch miesiącach do publicznej wiadomości wyników konkursu - § 7 wspomnianego wyżej Zarządzenia stanowi, iż „informacja o wynikach konkursu będzie umieszczona na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.krakow.pl w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia wybranego kandydata albo zakończenia procedury konkursu, jeżeli do zatrudnienia nie doszło”.
Na zakończenie tej, mam nadzieję wyczerpującej wszystkie Państwa wątpliwości, odpowiedzi pragnę poinformować, iż żaden ze wspomnianych wyżej aktów prawnych nie przewiduje postulowanego przez Komitet publicznego, otwartego przesłuchania kandydatów.





Barbara Turlejska

Zastępca Dyrektora
Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Brak komentarzy: