wtorek, 24 listopada 2009

List do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie MSW w Krakowie

Szanowny Pan
Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Szanowny Panie Ministrze,


Jako przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego na rzecz Przejrzystości w Polityce Kulturalnej Krakowa, który z inicjatywy artystów, krytyków, kuratorów i środowiska artystycznego, został powołany w październiku tego roku w Krakowie, którego zainteresowania skupiają się w okół dynamicznego i poprawnego funkcjonowania polskich instytucji kultury zarówno pod względem merytorycznym jak i administracyjnym, chcielibyśmy poprosić Pana Ministra o zwrócenie szczególnej uwagi na nowo powstające Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.



Odwołując się do Pana inicjatywy, tj. Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, który traktujemy jako wyraz chęci konsultowania działań administracyjnych związanych ze sztuką ze środowiskiem szczególnie tym tematem zainteresowanym, zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie wpisania Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie na listę instytucji, w których obligatoryjne jest przeprowadzenie konkursu na funkcję Dyrektora oraz jego kadencyjność.

Uważamy, że wprowadzenie takich standardów z mocą rozporządzenia, w momencie powstawania Muzeum przyczyni się do tego, że będzie ono funkcjonować w przyszłości zgodnie ze standardami obowiązującymi w krajach, gdzie kultura traktowana jest z należnym szacunkiem, jako bardzo ważny czynnik życia społecznego. Jesteśmy przekonani, że w wyniku tego Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie miało szansę stać się ważną instytucją kultury nie tylko w skali naszego kraju, lecz także całej Europy.

Jednocześnie chcemy zaznaczyć, iż z uwagą odnosimy się do przygotowanych przez ministerstwo założeń zmian ustawy o organizowaniu i prowadzenia działalności kulturalnej, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Kultury. Pragniemy podkreślić, iż widzimy potrzebę takiej zmiany przepisów, która gwarantowałaby organizację otwartych i merytorycznych konkursów rozstrzyganych przez ekspertów, na stanowiska dyrektorów instytucji kultury, a ponadto wprowadzałaby zasadę kadencyjności pełnienia tej funkcji. Dyrektorzy placówek o znaczeniu ogólnopolskim powinni być wybierani przez grono wybitnych ekspertów o ugruntowanej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu pracy w kulturze.



Jesteśmy gotowi do podjęcia rzeczowego dialogu, który przyczyni się do wypracowania podstaw prawnych organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej, odpowiadających współczesnym standardom i wymogom. Jeśli Pan Minister zgodzi się na ewentualne spotkanie w tej sprawie jesteśmy w każdej chwili do dyspozycji.

W imieniu Obywatelskiego Komitetu na rzecz Przejrzystości w Polityce Kulturalnej Krakowa,

Łączymy wyrazy szacunku,


Z poważaniem

Marta Deskur

Wilhelm Sasnal

Brak komentarzy: